a mai 'conflict and peacemaking' órán nemzet és állam lehetséges kombinációiról is szó esett. példaként youssef törökországot és a kurdokat hozta fel. a török lány egyből jelentkezett, hogy saját országának védelmére keljen.
mondhatni, a csoportban a 'nemzetközi helyzet' hirtelenjében felfokozódott.. érvek hangzottak el pro és kontra -amik ijesztően jól körvonalazták a nemzetközi kapcsolatok tényleges hálóját..
persze régóta várható volt, hogy egy ilyen témájú órán a különböző nemzeti identitásból fakadó véleménykülönbségek előbb-utóbb kiütköznek.
aztán a mi csokibarna-mosolygós youssefunk bölcsen és nagyon határozottan elmondta azt, ami miatt ez most ide felkerül..
miszerint akkor tudunk csak ebben a témában elmélyülni, és hatékony 'peacemaking'-et művelni, ha félre tudjuk tenni a politikát, a saját érzelmeinket, elköteleződéseinket, és megpróbálni a lehető legobjektívebben vizsgálni a konfliktust. és ha ez nem sikerül, akkor hiába megyünk vissza a saját országainkba (vagy bárhová) megpróbálni orvosolni a problémákat, mert a konokságunk még inkább megrekeszti az egészet. el kell tudnunk vonatkoztatni, hogy egészében lássuk a konfliktus összetevőit..
nem mondott újat, vagy egyedülállót.. de amit mondott, azt fontosnak, és rendkívül aktuálisnak érezzük.
- még annak ellenére is, hogy elég utópisztikusnak hat egy kárpát-medencében felcseperedett magyar, vagy a mai balkán vagy palesztína.. ésatöbbi.. számára.
bob marley forog a sírjában...